Imprezy

Pępkowe kiedyś i dziś

Pępkowe to impreza z wieloletnią tradycją, organizowana na cześć świeżo upieczonego ojca, której celem było ulżenie napiętym nerwom, symboliczne pożegnanie beztroskiego życia, rytuał przejścia wyższy poziom: na etap największej dojrzałości i odpowiedzialności życiowej. Tradycyjne pępkowe miało dać młodemu ojcu poczucie wsparcia, pełniło swego rodzaju funkcję terapeutyczną, pozwalając oswoić się z ojcostwem.
Bardzo często była to huczna męska impreza z dużą ilością alkoholu, trwająca czasem nawet kilka dni. Z czasem uroczystość ta stawała się bardziej “elitarna” i mniej huczna. Spotkania odbywały się w mniejszym gronie mężczyzn, którzy mieli już swoje dzieci i mogli wesprzeć świeżo upieczonego tatę radą i dobrym słowem.
Mimo wielu przeciwników tego typu imprez warto uświadomić sobie, że przyszły ojciec równie mocno przeżywa wszystko co wiąże się z ciążą i porodem. Mężczyźni w dużej mierze chcą być wsparciem dla swoich partnerek, ale widząc ich cierpienia związane z trudnościami ciąży i porodu, nie mają na to najmniejszego wpływu a to często rodzi w nich frustrację i stres.
Ponadto, młoda mama przez dziewięć miesięcy ciąży przygotowuje się do nowej roli, u ojca natomiast świadomość zostania tatą dociera zwykle dopiero po narodzinach. Dlatego dla dobra psychicznego świeżo upieczonych ojców warto pozwolić im na spotkanie w męskim gronie i odreagowanie stresu.
Oczywiście wszystko w granicach rozsądku 😉

Obecnie zmienia się bardzo wiele w kwestii postrzegania ciąży i rodzicielstwa: poród i opieka nad dzieckiem to już nie tylko sprawa kobiety, ale obojga rodziców. Kiedyś panowie nie mieli wstępu na porodówkę, nie mieli możliwości przeżywania porodu razem z kobietą i nie uczestniczyli w emocjach, które temu towarzyszą.
W dzisiejszych czasach mężczyźni coraz bardziej angażują się w rodzicielstwo i często towarzyszą partnerce zarówno podczas porodu, jak i w trakcie pobytu w szpitalu. Pomagają jej, troszczą się o nią i dziecko, a także wdrażają w rolę rodzica, ucząc się pod okiem położnych i pielęgniarek, jak wykąpać czy przewinąć niemowlę.
W związku z tym pępkowe przestaje być typowo męską imprezą i coraz częściej odbywa już po powrocie ze szpitala i w szerszym gronie. Uczestniczą w nim młodzi rodzice wraz z dzieckiem oraz najbliższa rodzina i przyjaciele.
Takie przyjęcie jest miłym gestem w stronę rodziny i przyjaciół i zaproszeniem ich do wspólnej radości z narodzin dziecka.

Potrzebujecie inspiracji jakie prezenty kupić na taką okazję? Zapraszam do mojego wpisu, w którym podpowiadam co mogłoby się sprawdzić 🙂


Pozdrawiam Was cieplutko
Karolina 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *